İHA Uçuş Bölgeleri Haritası Erişime Açıldı

 

İnsansız hava araçları ya da drone sektörünün en kritik unsurlarından biri 500 gram limitidir. Bilindiği gibi bu ağırlığın altında kalan drone ‘lar yönetmelik kapsamı dışındadır. Ancak bu durum yanlış anlaşılmaktadır. Yönetmelikten muaf tutulmak, her yerde uçuş yapabilirsin demek değildir. Peki 500 gr. altı drone sahipleri nerede uçuş yapacak. İşte bu sorunun cevabı artık çok net.

 

SHGM’nin yeni modülü sayesinde 500 gr. Altı drone sahipleri uçuş yapmak için Uçuş Bölgeleri Haritasını kullanması gerekiyor. Modüle girdiğimizde uçuş yapacağımız bölgeyi seçiyoruz. Seçtiğimiz bölgede yeşil alanlar ve kırmızı alanlar karşımıza geliyor. İşte yeşil alanlar, 500 gr. Drone kullanıcılarının uçuş yapabileceği yerler olarak karşımıza çıkıyor.

 

Uçuş Bölgeleri Haritasını ise iha.shgm.gov.tr sitesinden  üye girişi yaptıktan sonra  görebiliriz.

 

Bununla ilgili SHGM duyurusu aşağıdaki gibidir:

 

Azami Kalkış Ağırlığı 500 gr. altı İHA sahiplerinin kırmızı ve yeşil bölgeleri görebilmeleri amacıyla İHA Uçuş Bölgeleri haritası erişime açılmıştır.

 

İHA Kayıt Sistemine bireysel kayıt yapıldıktan sonra  "İşlemler" -> "Uçuş Bölgeleri Haritası" menüsünden şehir bazlı uçuş bölgeleri haritasına erişebilmektedir. İHA sahipleri kırmızı ve yeşil alanları il bazında görebilmektedir. Daha detaylı ve hassas alan kontrolü için haritaya odaklama işlemi yapılması tavsiye edilmektedir.

 

Herkese kırımsız uçuşlar