İHA Uçuş İzinlerinde Süreci Hızlandıracak

 

Uzun zamandır gündemde olan bir konu ve birçok İHA pilotunun zorlandığı bir konu yani uçuş izinlerinin kısa sürede alınması nihayetinde SHGM’nin Mülki İdare Modülü ile çözüme kavuşuyor. 2016 yılında yayımlanan SHT-İHA talimatı gereğince meskun mahalde uçuş yapmak isteyen İHA pilotları, SHGM’nin sitesinden online olarak uçuş izni talep etmekteydi. Uçuş İzni Taleb edildikten sonra onay süreci çok uzun olduğundan bazen cevaplar istenilen tarihlerden sonra geliyordu. Gene SHGM’nin verilerine göre talep edilen uçuş izinlerinin neredeyse %10’luk bir kısmı onaylanmış olduğu belirtilmişti.

 

Yaşanan bu sıkıntıları gidermek, kolay ve sistematik bir şekilde uçuş izinlerinin alınması için daha önce sıkça bahsedilen Mülki İdare Modülü hizmete girdi. Bu hizmet sayesinde, Uçuş izin başvuruları alındıktan sonra ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan koordinasyonda yaşanan gecikmelerin en aza indirilmesi ve başvuru yanıtlarının hızlandırılması amacıyla Mülki İdare yetkilileri İHA kayıt sistemine dahil edilmiştir.

 

Bu kapsamda Mülki İdare Modülü yetkililerin sistemi etkin kullanabilmesi için Ocak-Şubat aylarında 81 il ve ilçelerinde bulunan toplam 1324 kişiye Mülki İdare Modülü Eğitimi verildi. Böylece 58 binin üzerinde kullanıcısı bulunan İHA Kayıt Sisteminde Azami kalkış ağırlığı 500 gr. Ve üstü tüm sivil İnsansız hava araçlarının (drone) uzun talepleri en kısa zamanda yanıtlanacak.

 

Mülki İdare Modülü Nasıl Çalışıyor

 

Geçtiğimiz günlerde 3.cü revizyonu yayınlanan SHT-İHA talimatında izne tabi alanlar renklendirilmişti. Bu çerçevede, izne tabi bölgelerde, 120 metre altında yapılan uçuş izin başvuruları direkt olarak o ilçenin İHA Kayıt Sistemi’nde kayıtlı yetkilisince görülecektir. Böylece ilgili personelin uygunluk verme durumuna göre uçuş izin başvurusunun sistemden onaylanıp onaylanmadığı takip edilebilecek. 

 

Ayrıca mülki idare yetkilileri tarafından ülke genelinde belirlenen yaklaşık 1000 yeşil alan (400 feet altında yapılan uçuş izin başvurularının, diğer ilgili kurumlar ile koordine gerektirmeden sistem tarafından otomatik onaylanacağı alanlar) prosedürlerin tamamlanmasına müteakip uçuş izin başvuru haritasında görülebilecek. Yeni uygulama ile birlikte ayrıca ticari amaçla planlanıp, sportif/amatör amaçla yapılacak uçuş izin başvuruları yeşil alanlara yönlendirilecek ve yeşil alan dışında yapılan uçuş izin başvuruları ticari olarak değerlendirilecek.

 

İzin Almak İçin Ne Gerekiyor

 

İHA Pilotlarının izin alması için üç seçenek bulunmakta. Hobi/sportif, Arge ve Ticari. Ticari uçuş izni almak isteyen İHA pilotları öncelikle geçerli Ticari İHA Pilot Lisansları olması gerekiyor. Eğitim veren kurumlar listesi ise SHGM'nin İHA Kayıt sisteminde yer almakta. Tronik Savunma ve Havacılık olarak İHA 0 ve İHA 1 ticari pilot eğitimleri verilmektedir.