ARA
Tronik Savunma ve Havacılık Tronik Savunma ve Havacılık

İHA - DRONE EĞİTİMİ

Drone Eğitimi konusu ele alındığında şunları söyleyebiliriz. Günümüzde Drone olarak isimlendirilen İnsansız Hava Araçları yani İHA’ lar gelecekte yaşamın önemli bir parçası olacağı beklenmektedir. Bu konuda ulusal ve uluslararası çok önemli çalışmalar yürütülmekte, bu alandaki en büyük eksikliklerden olan uçuşa elverişlilşk ve sertifikasyon konularında çözüm aranmaktadır.

 

Bu arada İntel firmasının Çin olimpiyatlarında 1200 Drone ile yaptığı görsel şölen ise Drone alanında yeni bir çığır açmış, bir çok ülke bu konudaki çalışmalarını hızla sürdürmektedir. İncel bu sayıyı en son 1500 çıkarmıştır. Amerika’da geçtiğimiz aylarda Washinton da aynı şekilde sürü teknolojisini kullanan drone görsel şov düzenlemiştir.

 

Drone’ lar hızla sayıları artarken ülkemizde de önemli ilerlemeler kaydedilmektedir. Vestel firmasının ürettiği Karayel ilk ihracatını gerçekleştirmiştir. ANKa ve Bayraktar İHA’ lar askeri alanda önemli başarılara imza atmaktadır. 

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) 2016 yılında SHT-İHA talimatının revizyona giderek önemli düzenlemeler getirmiştir. Bu konulardan en önemlisi tabiki eğitim kısmıdır. Talimata göre İHA 0 ve İHA 1 ticari kullanacaklar için eğitim zorunlu hale gelmiştir. İHA eğitimi veren Yetkili Eğitim Kuruluşları da sürekli artmaktadır. En son Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yetkili eğitim kuruluşlarından  biri olmuşur. Temmuz 2018 tarihi itibari ile yetkili eğitim organizasyonları 25’tir. 

 

İHA 0 eğitimi 12 saat, İHA 1 eğitimi ise 36 saat teorik eğitimden oluşmaktadır. Bu eğitimi tamamlayan adaylar ömür boyu geçerli Ticari Pilot Sertifikasına sahip olmaktadır. Bu sertifika ile ticari drone uygulamalarını gerçekleştirebilirler. Kısaca İHA eğitimleri böyle iken Google da drone tutkunları aradıkları kelimelere bakalım.

 

İHA eğitimi, drone eğitimi, İHA sertifikası eğitimi, Drone sertifikası eğitimi, İHA 0 eğitimi, İHA 1 eğitimi, drone eğitimi nasıl alınır, drone eğitimi kaç saattir, drone fiyatları, drone eğitimi fiyatları, İHA eğitimi fiyatları , Google da arama yapılan en önemli anahtar kelimelerdir.

 

SHGM iHA Web sitesinde kayıt ve satış gibi işlemler yürütülmektedir. Verilere göre kayıtlı İHA sayısı bir önceki yıla göre 5 kat, kayıtlı İHA Pilotu sayısı da 8 kat artmıştır. Kayıtlı drone pilotu sayısı 20 bini aşmıştır. Sayıları hızla artan drone sektörü gelecekte önemli istihdam kaynaklarından biri olması kaçınılmazdır. Tahminlere göre gelecekte drone uçuş operasyonları, havacılık sektörünün % 10 nu oluşturması beklenmektedir. Bu nedenle İHA pilotluğu önemli mesleklerden biri olması öngörülmektedir.

Eskişehir Web Tasarım