ARA
Tronik Savunma ve Havacılık Tronik Savunma ve Havacılık

İHA Mevzuatı

 

İnsansız Hava Araçları ile ilgili kayıt, eğitim, tescil ve satış gibi işlemleri düzenleyen SHT-İHA talimatı günümüze kadar iki defa revizyon geçirmiştir. Ancak iha.shgm.gov.tr sitesinde yer alan duyurulara göre yeni bir düzenlemenin hazırlanmaya başlandığı belirtilmektedir. İhtiyaçlara göre yenilenen, revize edilen ve gelecek koşullara göre aksiyon alan bir talimatın günümüzde İHA sistemleri ile ilgili sorunları bir nebze olsun azaltması en büyük arzumuz. Bu konuda yoğun şekilde çalışmalarda bulunan SHGM mevcut ve revize edilecek talimatın neler getireceği ile iligli çeşitli seminerler düzenlemektedir.

 

İHA Mevzuatı ve Kayıt Sistemi Hakkında Seminer

 

En son Samsun'da düzenlenen İHA Mevzuatı ve Kayıt Sistemi hakkındaki seminer, yeni talimatın neler içerdiği ile ilgili bilgi verilmiştir. Bunun yanında her kesimin merak ettiği güncel sayılar verilmiştir. Verilere bakacak olursan İHA sektrünün ülkemizde çok hızlı ilerlediğini görüyoruz. Her ne kadar maliyetler artsa da sivil uygulamalarda kullanılan İHA sayısı ve İHA pilot sayısı her geçen gün artmıştır. Bu artış gelecekte yeni bir istihdam alanının oluşmasına imkan verecektir.

 

Seminer Duyusuru

 

9 Kasım 2018 tarihinde Samsun Üniversitesi Havacılık Fakültesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü İHA Birimleri ve diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, üniversite öğretim görevlileri ve öğrencileri ile Genel Müdürlüğümüz katılımlarıyla İHA çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda İHA sektöründe yaşanan güncel gelişmeler ile İHA mevzuatı hakkında bilgi verilmiş olup planlanan mevzuat revizyonları ile ilgili olarak fikir alışverişinde bulunuldu.

 

İHA Sektörü hızla büyüyor. SHGM'nin düzenlediği son seminere göre güncel veriler:
 
Kayıtlı Pilot Sayısı: 33.450
Kayıtlı Araç Sayısı: 25.800
Yapılan Uçuş İzni başvurusu 10.040
İzin Verilen Uçuş İzni Başvurusu: 1.200 Oran: %12
 
 

 

 

Eskişehir Web Tasarım