ARA
Tronik Savunma ve Havacılık Tronik Savunma ve Havacılık

Havadan Görüntüleme ile Trafik Denetimleri Yapılıyor

 

İnsansız Hava Araçları yani drone'lar uygulama alanları incelendiğinde ilk sırayı havadan görüntüleme yer almaktadır. Havadan görüntülemeyi sivil alanda reklam-dizi-film yapımı amacıyla sıkça kullanıldığı görülmektedir. Sivil alanda kullanım alanları hzıla artarken kolluk kuvvetleri de drone 'ları kullanmaya devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde emniyetin  trafik uygulamalarında drone'ları kullandığını hatta hatalı sürücülere ceza bile yazıldığı haberlerine şahit olmuştuk. Muhtemelern bu uygulamaların devam edeceğini görüyoruz.

 

Emniyet Genel Müdürlüğünden Duyuru

 

Drone kullanımlarına yönelik uygulamarı devam eden emniyet genel müdürlüğünden yeni bir duyuru yayımlandığını görüyoruz. Duyuru şu şekilde:

 

"Bakanlığımızın 100 günlük Eylem Planında trafik güvenliğiyle ilgili olarak ortaya konulan; “bir önceki yılın aynı dönemine göre denetimlerin %2 oranında artırılarak, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının %2 azaltılması” hedefinin gerçekleştirilmesi için tüm Valiliklerimiz tarafından “Trafik Kazalarını Önleme Planı” oluşturulmuştur.

 

Bu plan kapsamında denetim faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla;  illerimizce trafiğin yoğun olduğu güzergâhlar ile kavşak konumunda olan kesimlerde, 05 Ekim 2018 tarihinden itibaren haftanın değişik günlerinde ve saatlerinde havadan helikopter ve drone ile trafik denetimi yapılacaktır.

 

Yapılacak denetimlerde; otoyollarda ve şehirlerarası karayollarında gözlenen “sağ şeritte veya bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme-makas atma, hatalı sollama, yakın takip ve  karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak/park etmek” gibi ihlallerin önlenmesi başta olmak üzere, ana arterlerde trafiği aksatacak durum ve ihlallere daha hızlı müdahale edilmesi sağlanacaktır.

 

Bu denetimlerin nihai amacının ülkemiz trafik güvenliğinin sağlanması olduğu hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Eskişehir Web Tasarım