ARA
Tronik Savunma ve Havacılık Tronik Savunma ve Havacılık

Drone Kullanımına Yönelik yeni Düzenlemeler

 

Geleceğin vazgeçilmez teknolojilerinden biri olan drone'lar ile iligli her geçen gün yeni bir haber gelmekte. Çünkü sayıları çok hızlı artmaktadır. Sayıları ve kullanım alanları artan bu ciahzların en son 500 gr. üstünde olanların kayıt ve eğitim zorunluluğu vardı. Ancak bundan sonra yapılacak yeni düzenlemeler ile bu ağılığın düşürülmesi planlanmakta.

 

Edinilen bilgilere göre  Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), önümüzdeki dönemde drone’ların kullanacağı frekanslarla ilgili çalışma yapmaktadır. Diğer taraftan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de (SHGM) kayıt sistemiyle ilgili bazı değişikliklerin yapması ise beklenmektedir.

 

Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü'nün haberine göre, mevcut yönetmelik kapsamında 500 gram ve üstü ağırlığındaki drone’ların e-Devlet üzerinden kayıt yapılması gerekirken, bu zorunluluk yeni yönetmelikle 250 grama kadar düşürülecek.

 

Kayıtların takibiyle ilgili yeni bir sistem hazırlanırken, bandrol seçeneğinin de masaya yatırıldığı öğrenildi. Bu seçenek, bakanlık yetkililerince kabul görürse, kayıt işlemi, drone’u satın alan kullanıcının inisiyatifine bırakılmak yerine, televizyon ithalatında uygulanan TRT bandrolü gibi ithalatçıya getirilecek bandrol zorunluluğuyla yapılacak. Yeni yönetmelikte, şehirlerde drone uçurulabilecek alanlara ilişkin de düzenlemeler yapılacak. Sportif ve hobi amaçlı kullanıma yönelik kentlerde serbest bölgeler belirlenecek ve kullanıcılar, herhangi bir kurumdan izin almaksızın bu bölgelerde drone uçurabilecek.

 

Eskişehir Web Tasarım