ARA
Tronik Savunma ve Havacılık Tronik Savunma ve Havacılık

İnsansız Hava Araçları (İHA) ya da diğer genel adıyla drone'lar geleceğin teknolojilerinden biri olarak görülmektedir. Bu özelliği ona üzerinde insan olmaması ve kumanda ve kontrolün uzaktan yapılması nedeniyle kazanmıştır. Kullanımları ve kullanım alanları artan drone'ların hobi ve ticari amaçlı kullanımlarında kayıt edilmesi zorunludur. Diğer tarftan ticari drone kullanımlarında kullanıcıların Drone Eğitimi almaları 2016 yılında yayınlanan SHT-İHA talimatı kapsamında zorunlu hale gelmiştir.

 

Son on yılda drone sektörünün ne kadar ilerlediğini hep beraber izliyoruz. Örneğin Drone sektörünün apple'ı olarak bilinen DJI firmasının bugun (23 Ağustos 2018)  Mavic 2 modelini piyasaya sürmesi sektör temsilcileri ve sektörün aktörleri tarafından büyük bir hızla beklenmektedir. Bir önceki sürümüne göre gimba, kamera ve sönsör yerleşimlerinde büyük farklar beklenmektedir. En önemli özelliği ise üzerindeki kamerasında gizli. Bakalım hep beraber nasıl bir olacağını göreceğiz.

 

 

Diğer taraftan drone eğitimi alarak bu tür drone'ları bir çok sivil alanda uygulama imkanı bulunmaktadır. Dizi film ve reklamcılık sektörü başta olmak üzere havadan görüntüleme ve veri analizi işlerinde geleceğin  vazgeçilmez bir parçası olacağı değerlendirilmetkedir. Eletrik hatlarının izlenmesi ve tamir bakım işlemlerinde kullanılan öenmli sivil uygulamalardan birisidir.

 

Enerji sektöründe drone üreticilerinden biri olan ve bu konuda drone eğitimi de veren Skyskopes firmasının geliştirdiği drone'lar ile elektrik hatlarında bakım onarım ve yenileme faaliyetleri yürütülmektedir. Böylece bakım onarım zamanlarını azaltarak maaliyetlerini azaltma yoluna gitmektedirler.

 

 

Eskişehir Web Tasarım