Almanya Dört Adet MQ-4C Triton Sistemlerini Satın Alıyor

 

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri,  Almanya'ya MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı Sistemleri (UAS) için 2,5 milyar dolarlık bir maliyetle Yabancı Askeri Satış'ı (FMS) onayladılar.

 

Bu işlemin ana yüklenici Rancho Bernardo, California'daki Northrop Grumman olacaktır. Ana Yüklenici entegrasyon, kurulum ve fonksiyonel platform uyumluluk testinden sorumlu olacaklardır. Almanya'da bulunan Airbus Savunma ve Uzay firması,  geliştirme ve üretim için Almanya tarafındaki ana yüklenici olacak ve fonksiyonel test, uçtan uca test ve kurulu performanstan sorumlu olacaktır.

 

Almanya Hükümeti, dört adet MQ-4C Triton İnsansız Hava Aracı Sistemi (UAS), bir Ana İşletim Birimi (MOB) (MD-3A), bir İleri İşletim Biriminden (FOB)  ve diğer ekipmenlardan (10 Kearfott Ataletsel Navigasyon Sistemi / Küresel Konumlandırma Sistemi (INS / GPS), üniteler (uçaklar artı iki yedek olmak üzere iki adet) ve 10 adet LN-251 INS / GPS ünitesi (her uçakta iki artı yedek olmak üzere) oluşan bir Görev Kontrol İstasyonu (MCS) satın almayı talep etmiştir. Bu önerilen MQ-4C UAS satışı USN Triton konfigürasyonunun değiştirilmiş bir versiyonu olacaktır.

 

Ayrıca bir Rolls Royce Engine (yedek), haberleşme teçhizatı, destek teçhizatı, Ortak Görev Planlama Sistemi (JMPS), Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) öğeleri, İletişim Güvenliği (COMSEC) ekipmanı, haritalama, eğitim, destek ekipmanı içeren görev planlama elemanı yer almaktadır: sarf malzemeleri, yedek parçalar ve yedek parçalar, aletler ve test cihazları, yer destek ekipmanları, uçuş testi desteği, uçuşa elverişlilik desteği, personel eğitim ve öğretim cihazları, uygulanabilir yazılım, donanım, yayınlar ve teknik veriler, tesisler ve bakım desteği, ABD Hükümeti ve yüklenici mühendisliği teknik ve lojistik destek hizmetleri ve Almanya'nın yerli yükü ile diğer ilgili lojistik ve program destek unsurlarının entegrasyonu, kurulumu ve işlevsel platform uyumluluk testini desteklemek için gerekli olan benzersiz mühendislik çalışmalarının diğer unsurları ve lojistik ve program desteğiyle ilgili diğer unsurlar. .

 

Yetkililer, Almanya 'nın Avrupa ve NATO' daki başlıca siyasi ve ekonomik güçlerden biri olduğunu ve ABD 'nin küresel barış ve istikrarı sağlama konusunda önemli bir ortağı olduğunu belirtti. MQ-4C Triton'un önerilen satışı, meşru ulusal güvenlik gerekliliklerini destekleyecek ve Almanya'nın istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) yeteneklerini ve Avrupa Birliği ve NATO'nun toplam kolektif güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır.

 

Önerilen MQ-4C UAS satışı, Birleşik Devletler Donanması (USN) Triton yapılandırmasının değiştirilmiş bir sürümü olacaktır. Bu teklif edilen satışın uygulanması, yüklenici temsilcilerinin Almanya'ya yükleniciye lojistik desteği vermesini ve gerekli güvenlik altyapısının kurulmasını desteklemesini gerektirecektir.

 

Kaynak: mil-embedded.com