İHA Uçuş Test ve Eğitim Simülatörü (İHA UTES)

 

Yazılımsal ve donanımsal bileşenlerden oluşan İHA Uçuş Test ve Eğitim Simülatörü (UTES) ile sabit veya döner kanatlı fark etmeksizin insansız hava araçlarının, istenilen meydanda istenilen hava koşullarında ve ayrıca uzaktan veya platform üzerinde test, analiz ve eğitim amaçlı kullanılması hedeflenilmiştir. Diğer taraftan İHA’rın gerçek uçuş verileri İHA UTES üzerinde test ve analizi yapılabilecektir.

 

Çoğunlukla İHA'lar üzerine yapılan akademik, ticari ve kişisel çalışmalar teknoloji ve maliyet etken alanlardır. Ancak üretim aşamasında simülasyon testlerinin genel itibari ile göz ardı edildiği veya gerçek verilerin görselleştirilerek analizlerinin yapılmadığı görülmektedir. Bu durumda önemli maddi kayıplar yaşandığı görülmektedir.

 

Ülkemizin içinde bulunduğu jeopolitik konumundan ve dış tehditlerden dolayı en fazla yatırım yapılan alanlardan biri savunma alanıdır. Sürekli olarak bu alanlarla ilgili yeni projeler desteklenmekte, araştırma ve geliştirme çalışmaları teşvik edilerek özgün ve milli sistemlerin geliştirilmesine öncülük edilmektedir.  İHA UTES ve diğer yan ürün/hizmetler ile savunma sektöründe uygulama, araştırma ve geliştirme yetkinliğine sahip bir ürün ürendür. Bu kapsamda muadillerine göre düşük maliyetli, sabit ve döner kanatlı tüm İHA’lara göre tasarlanabilir, özgünleştirilebilirdir.

 

İHA üreticileri ve sistem geliştiricileri, İHA’ların üzerindeki sistemleri test ve analizlerini, İHA UTES üzerinde yapılabileceklerdir. Ayrıca İHA pilotları uçuş testi ve eğitimi alabileceklerdir. Eğitmen pilotlar ise gerçek zamanlı olarak İHA pilotunu kontrol ve kumanda edebilecek, beklenmeyen koşulları simüle edebileceklerdir. Böylece İHA UTES kullanıcıları; maliyet, zaman ve emniyet açısından önemli faydalar sağlayacağı değerlendirilmektedir. İHA UTES ile üretilecek simülasyon çıktılarıyla eğitim kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Ek olarak tersine mühendislik ile verilerin İHA UTES’e aktarılarak kaza kırım olaylarının analizinde önemli bir açığı kapatması değerlendirilmektedir. UTES ve diğer yan ürün/hizmetlerin İHA üreticilerinin, İHA sistem geliştiricilerinin ve hobi amaçlı kullanıcıların tüm bu faydaları sağlaması ve insansız havacılık pazarından önemli bir pay alınması hedeflenmektedir.

 

iha