İHA Seminerleri

İnsansız Hava Araçları her ne kadar çok popüler olsa da İHA'lar hala gelişimlerini tamamlamadıkları aşikar. Ülkemizde ve dünyada ilgil imevzuat çalışmaları hala devam eden geliştirme süreci içerisinde. Bölgeden bölgeye, ülkeden ülkeye hatta aynı ülke içerisinde kurumdan kuruma uygulama yöntemleri değişmekte. Bu nedenle İHA'lar ile ilgili genel kabul görmüş bir mevzuatın geliştirilmesi ve bunun herkes tarafından anlaşılabilir olması önemli.

 

Bundan dolayı SHGM mevzuatın daha fazla kişiye duyurmak ve işleyişin nasıl olduğunu anlatmak amacıyla bir dizi seminer yapmaya başlamıştı. En son Samsun 19 Mayıs Üniversitesi bünyesinde düzenlenen etkilik bu sefer Ankara'da düzenlenecceği duyuruldu.

 

Ankara ODTÜ'de İHA Semineri

 

İHA sistemlerini alan, satan veya kullanan kısacası her İHA ile ilgili iş yapan her kesim mutlaka SHT-İHA tlaimatına uygun olarak hareket etmesi beklenmekte. İHA-SHT mevzuatı 2016 yılında ilk olarak yayımlandı ve şu ana kadar 2 adet revizyon geçirdi. Yeni bir revizyonun da gelmesi ise en son düzenlenen etkinlikte dile getirilmişti. Tabi İHA'lar popüler oldukça daha çok revizyon yapılması ileriki dönemlerde beklenebilir. Diğer taraftan mevzuatın işletiyişide senkronize ve aynı olmalıdır. Herkesim tarafından net anlaşılabilmesi ve daha fazla kitleye ulaşmak için SHGM yetkillileri Türkiye'nin dört bir tarafında seminer ve etkinlik düzenlemektedir.

 

Bu nedenle 24 Aralık pazartesi günü ODTÜ'de İHA semineri düzenlenmesi planlanmaktadır. Seminer konusu ise gayet açık.:"İnsansız Hava Araçlarının Tarihsel Gelişimi, Kullanım Alanları ve Yasal Mevzuat" . Bu şekilde etkinlikler düzenleyen SHGM yetkillileri hem sektörün nabzını okumakta hem de gelişmeleri anlatmaktadır. İHA ile iligli sektörde olan kullanıcıların bu tür İHA seminerlerine katılması ise son derece önemlidir.