Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayi üzerindeki önemli gelişmeleri üzerine, özellikle havacılık endüstrisinin sivil yönüne odaklanan ve her şeyden önce Avrasya pazarında ortaya çıkan fırsatlara hizmet etmek ve katkıda bulunmak üzere bir işletme platformu oluşturmak için İstanbul Airshow - Airex  tasarlanmıştır. Bu kapsamda Aİstanbul Airshow 27-30 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanında düzenlenecek.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 24 eylül tarihli açıklamada,İstanbul Airshow'da İHA paneli düzenleyeceğini duyurdu. Duyuruya göre 29 Eylül 2018 tarihinde 10:00-12:00 saatleri arasında  İstanbul Atatürk Havaalanında İHA Paneli ve sunumu gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Ayrıca:

 

"27-30 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Airshow’un 3. Gününde  İnsansız Hava Aracı Sistemleri üzerine düzenlenecek olan İHA Paneli, “Güvenlik ve Gizlilik”, “Hava Sahasında sivil ve askeri İHA Entegrasyonu” ve “İHA’lar ile Hava Taksi ve Hava Kargo Taşımacılığı” olmak üzere üç ayrı oturumdan oluşacaktır.  Üniversite ve havacılık sektöründeki profesyonellerin konuşmacı olarak katılacağı panelin ardından SHGM’nin konuyla ilgili  uzman ve personelleri tarafından İHA sunumu gerçekleştirilecektir."
 
 
İHA Paneli Programı şu şekilde planlanmaktaıdr:
 

 

 İHA Panel Konuları

 Konuşmacı

 Şirket/Firma

Güvenlik ve Gizlilik

 Rıfat BENVENİSTE

Kapadokya Üniversitesi İHA Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi

Hava Sahasında Sivil ve Askeri İHA Entegrasyonu

 Cengiz KARAAĞAÇ

Savunma Teknolojileri, Mühendislik ve Ticaret (STM) A.Ş.

İHA'lar ile Hava Taksi ve Hava Kargo Taşımacılığı

 Mehmet ÖZTEKİN

Türkiye Hava Sporları Federasyonu İHA Branş Başkanı ve FLYCAM Direktörü