Havacılık sektörüne yön veren ve havacılık meraklılarının oldukça ilgisini çeken fuarlardan biri olan İstanbul Airshow geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Heyecanla beklenen  İstanbul Airshow, Airex Havacılık ve Havalimanları etkinlikleri, 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı, Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu  Airex 2018 kapılarını 27 – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronunda ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarda yerli ve yabancı birçok firma kurum ve kuruluş yer aldı.

 

Bir ilk olrak bu seneki fuarda İHA paneli düzenlendi.Panele SHGM, STM gibi firmalardan konuşmacılar ülkemizdeki ve dünyadaki İHA'lar ile iligli gelişmeler hakkında panelde sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu kapsamda SHGM tarafından panel ile ilgili duyurusunda da belirtildiği gibi SHT-İHA talimatının tekrardan revizyona gideceği belirtilmiştir. SGHM'nin duyurusu şu şekildedir:
 
 
"İstanbul Atatürk Havaalanı Genel Havacılık Hangarında düzenlenen İstanbul Airshow kapsamında 29 Eylül 2018 Cumartesi günü üniversite ve havacılık sektöründeki profesyonellerin katılımıyla İnsansız Hava Aracı paneli düzenlenmiştir. Ayrıca panel sonrasında Genel Müdürlüğümüz konuyla ilgili uzman ve personellerinin katılımıyla sunum yapılmış ilgili mevzuat ve İHA Kayıt Sistemi konularında bilgi verilmiştir.

 
İHA Mevzuatının ve Kayıt Sisteminin, sektör katılımcılarından gelen yorumlar ve öneriler doğrultusunda revize edileceği ve sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gelişmelerin uygulamaya konulacağı vurgulanmıştır."